מאבקים ציבוריים

החוק לשימוש בזרעו של נפטר

במהלך מלחמת שמיני עצרת נחשפנו לכך שבכנסת ישראל מקודם חוק לשימוש בזרעו של נפטר תחת הכותרת של עזרה למשפחות השכולות. כאשר בחנו את החוק גילינו שמדובר בחוק שכלל לא עוסק בחיילי צה"ל אלא בכל אזרחי מדינת ישראל. כדרכו של השמאל מדובר בניצול מצוקות למטרות שינוי מדיניות, שבסופו של דבר יוצרות מצוקות עוד יותר גדולות. לצערנו גם חברי כנסת לאומיים הנאמנים לערכי המשפחה לא הבינו את המשמעות של החוק.
לפני כינוס ועדת הבריאות פרסמנו במהירות דף עמדה ראשון ולאחר מכן השתתפנו בדיון בו התחלנו להציף את הנזקים שהחוק במתכונתו הנוכחית יכול לגרום. לסרטון תקציר מהדיון לחץ כאן.
לקראת הדיון הנוסף הוצאנו דף עמדה נוסף, המפריך את הנחת היסוד של החוק בדבר "הרצון המשוער" של כל גבר להביא ילד יתום מזרעו. לדף העמדה.
ברצוננו להדגיש שלו היה מדובר בחוק העוסק רק בחיילי צה"ל המסדיר את בחינת ההסכמה בשרשרת החיול, לא היינו מתנגדים לחוק. על אף שאנו סבורים שמבחינה מוסרית אין זה נכון להביא ילד יתום לעולם. כל עוד החוק עוסק בכלל אזרחי המדינה ולמעשה מפקיע את זכותם על גופם, ומאפשר לקצור מהם זרע ולהביא ילדים מזרעם ללא רשותם המפורשת, אנו נתנגד לחוק בכל תוקף.

 

 

טרנספורמציה בדלת האחורית

דו״ח הנשען על עמדה קיצונית ושנויה במחלוקת מעצב את מדיניות הממשלה ביחס לטרנסג׳נדרים,  ללא כל מודעות או דיון ציבורי. סיפור המחטף האחרון של דינה זילבר

ביוני 2021, ימים ספורים אחרי השבעתה של ממשלת בנט-לפיד, הונח על שולחנם של שרי המשפטים, הרווחה, הבריאות והחינוך מסמך העוסק ביחסם של משרדי הממשלה לאוכלוסיית הטרנסג'נדרים בישראל. ראשיתו של המסמך במינויו של "צוות בינמשרדי" על ידי שר המשפטים ניסנקורן ושר הרווחה שמולי באוקטובר 2020, בראשותה של עו"ד דינה זילבר, אז המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. לכאורה, הדו"ח הוא פרי עבודתו של אותו "צוות בינמשרדי", אך כפי שנראה להלן, תוכנו של הדו"ח נכתב כמעט כולו מראש, על ידי זילבר עצמה. אף שלדו"ח השלכות מרחיקות לכת בשורה של היבטים, גיבושו נעשה בהליך נעדר שקיפות ולא נלווה לו כל דיון ציבורי. הדו"ח הוגש כאשר זילבר כבר הייתה אזרחית מן השורה וכבר הוחל ביישומו, אף שמעולם לא אושר רשמית על ידי השרים האחראים.

להמשך קריאה>>

קמפיין קוים מנחים

ביום כ"ח חשוון תשפ"ג (22/11/22) 8 ימים לפני הבחירות פורסם על ידי השרה יפעת שאשא ביטון מסמך בשם "קווים מנחים למתן תחושת מוגנות ומענה מיטיב לילדים ובני נוער להט"בים ולמשפחות הקשת במערכת החינוך" (להלן – "המסמך"). המסמך נכתב ע"י אגף בכיר שפ"י, אך פורסם כהנחיה מטעם משרד החינוך. באותו יום בשעה 10:30 צייץ ראש הממשלה יאיר לפיד כדלקמן: "אני מברך את מערכת החינוך ואת שרת החינוך על פרסום המסמך של קווים מנחים למתן תחושת מוגנות ומענה מיטיב לילדים ובני נוער להט"בים ולמשפחות הקשת במערכת החינוך. זה מהלך יוצא דופן וחשוב מאין כמותו." מיד לאחר הבחירות ב י"א כסלו תשפ"ג (5/12/2022) שלחנו מכתב התראה לשרת החינוך ובו דרישה לביטול המסמך בשל פגיעה חמורה בחוק האפוטרופסות ובקוד האתיקה של הפסיכולוגים, במניעת מידע מהורי קטין, ובהצעה להתערבות פסיכולוגית בלי הסכמה הורית. מלשכת השרה נענינו שנקבל תשובה מהגב' עינב לוק מנהלת אגף שפ"י, אבל עד היום לא קיבלנו שום תגובה. לאחר מינויו של השר יואב קיש לשר החינוך פנינו גם אליו באמצעות עוזריו והבהרנו שמעבר לפגיעה בהסתרת מידע מההורים ומתן טיפול ללא אישורם, מדובר בכפיית אג'נדה פרוגרסיבית קיצונית שנעשתה כמחטף על ידי השרה הקודמת, ושעליו לפחות להקפיא אותו עד לבחינה מחדש ומתן מענה לשאלות החוקיות שהצגנו. לצערנו לא נענינו. ביום י"ח שבט (9/2/23) פתחנו בקמפיין במסגרתו שלחו מאות אזרחים פניה לשר קיש לבטל את מסמך קווים מנחים.

חוק אלימות כלכלית במשפחה

בתחילת שנת תשפ"א הוגשה הצעת חוק ממשלתית למניעת אלימות כלכלית במשפחה. הצעה זו הוכנה וקודמה על ידי ארגוני נשים, ומטרתה לטעמנו היא להעצים את השיח המנכר בין בני הזוג, והפיכת התא המשפחתי לזירה משפטית. היינו הראשונים לזהות את הבעיה ופרסמנו דף עמדה המצ"ב. למאבק זה נרתמו ארגונים רבים השותפים לקידום ערכי המשפחה בהנהגתה של עו"ד נעמה סלע. הארגונים שלחו דפי עמדה כחומר רקע לישיבת הוועדה. והכינו את חברי הכנסת לקראת הדיון. ההצעה שהייתה אמורה לעבור בקריאה שניה ושלישית ללא התנגדות, נעצרה בוועדה, ודיון ציבורי משמעותי התעורר סביבה כפי שניתן להתרשם ממכתב ההכנה שפרסם פורום הארגונים למען המשפחה
לאחר הדיון השני, לא התקיימו עוד דיונים ולאחר זמן קצר נקבעו בחירות חדשות. מאז היו נסיונות שונים לקדם את החוק שלא עבר אפילו קריאה ראשונה.

אמנת איסטנבול

בחודש אייר תשפ"ב מאי 2022 הונחה על שולחן כנסת ישראל בעת שנפתלי בנט כיהן כראש ממשלה, אמנת איסטנבול מתוך מטרה שהיא תאושר על ידי הממשלה (בלי דיון בכנסת).
אנו בבוחרים במשפחה זיהינו את הסכנה מקבלת אמנה זו, וקראנו לכלל הארגונים בפורום המשפחה לפעול נגד קבלתה ואכן הפורום יצא למאבק שאנו חלק ממנו. במסגרת זו פנה הפורום לשר המשפטים גדעון סער במכתב בו הבהיר את הסכנות מקבלת האמנה. שר המשפטים נענה לאתגר וקבע פגישה עם נציגי הארגונים. לקראת ישיבה זו הכנו דף עמדה המצ"ב ויו"ר בוחרים במשפחה היה שותף לישיבה עם צמרת משרד המשפטים בעניין. לדיווח על הישיבה בעקבות הדיון החליט השר גדעון סער שלא להעלות את נושא האמנה לאישור הממשלה. לאחר מספר חודשים נפלה הממשלה, ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד ניסה עוד בפרפורי הגסיסה של ממשלתו לאמץ את האמנה אך ניסיון זה נכשל והעניין ירד מסדר היום הציבורי.

 

דו"ח טרנס*פורמציה ממשלתית

עם כניסתה של ממשלת ישראל ה-37 לתפקידה פנינו יחד עם ארגון 'בצלמו' לשר יריב לוין ובקשנו לבטל את "דו"ח טרנס*פורמציה ממשלתית" לו נחשפנו במסגרת תשובת המדינה לבג"ץ בעתירה שהגשנו נגד שינוי הטפסים בבנק הדם. במקביל בצענו תחקיר על הדרך בה התקבל הדו"ח הזה וגילינו כי מדובר בהתנהלות מושחתת של עו"ד זילבר ופקידים נוספים, שיצרו דו"ח המייצג כביכול את עמדת הממשלה ולמעשה מאמץ אג'נדות להט"ב קיצוניות שזילבר הכינה אותו בתאום מראש עם ארגונים אינטרסנטיים בעלי עניין. לצורך כך זילבר לדעתנו פעלה בהפרת אמונים ואף יצרה מצג שווא כאילו הדו"ח אושר על ידי השרים באופן רשמי. וכן דו"ח הועדה ודו"ח ביניים בעזרתו חשפנו את התנהלותה השערורייתית של זליבר. יחד עם פרסום דף העמדה ביחס לדו"ח חידשנו את קריאתנו לכל השרים הנוגעים בדבר להשעיית הדו"ח וכל הנגזרות ממנו. כמו כן פנינו בדרישה ליועמשי"ת לפתוח בחקירת הנושא. 

מאמרים בנושא

מקדשי המשפחה מול מפרקיה

על מאבק קיומי בנושא המשפחה והארת מונחים שונים בנושא זה

המשפחתיות והשבטיות בישראל

כדי להתבונן בעולם יש לדעת להכירו כפי שהוא. החסרון: אנחנו בתוכו, וקשה להתבונן בדבר מתוכו, כי אנו...

להפוך איום לאתגר במאבק על ערכי המשפחה

על אתגר הזוגיות והמשפחה בזמננו

הצלת יום המשפחה

לכבוד יום המשפחה תשפ"א הקרוב נבקש לעסוק בהצלת המשפחה. קשה להאמין, אבל היא בהחלט בסכנה!

צור קשר